Az inkubátor szót biztosan mindenki hallotta már. Viszont amire elsőre asszociálunk, az a kórházakban lévő, csecsemők számára kialakított, átlátszó “búra”, ahol például a koraszülőtteket helyezik el. Egy biztonságos, steril hely, mely védi a babábak. Természetesen a menhelyen lévő inkubátor, bár ugyanezt a nevet kapta, nem ezt a feladatot látja el. Lássuk a részleteket:
Mire szolgál az inkubátor?
Majdnem minden menhely bejárata mellett van legalább egy, de sok helyen több ketrec is, melyhez hozzá lehet férni kívülről, anélkül, hogy a menhely területére belépnénk. Ezekben a ketrecekben szokott bekészítve lenni egy-egy takaró, vagy egy fekhely és némi víz. A menhelyeken korlátozott a nyitva tartás, nincs 0-24 órás felügyelet, hanem valamikor délután vagy estefelé bezárnak a kapuk. Tehát ha valaki az éjszaka közepén, vagy legalábbis nyitási idő előtt/ zárási idő után talál egy kutyát, macskát kóborolni valahol, hívhatja a sintért, de el is viheti a menhelyre és behelyezheti ebbe az inkubátorba. Itt az állatnak lesz biztonságos helye addig, amíg a menhely dolgozói meg nem érkeznek. Az ajtók biztonsági zárral vannak ellátva, így ha az illető megfelelően becsukja, még belülről érkező lökésre vagy rágcsálásra, kaparásra sem fog kinyílni. De van például inkubátor a sukorói Vadmadárkórházban is, ahová bármilyen sérült madarat, vagy védtelen fiókát is betehetünk. Tehát alapvetően az lenne az inkubátor lényege, hogy biztonságos közeget adjon az állatoknak, amíg a segítség meg nem érkezik a menhely dolgozóinak személyében.
A valóságban azonban sajnos egészen más a helyzet. Akik találnak egy elkallódott, esetleg sérült kutyát vagy macskát, és nem hagyják ott, hanem megpróbálnak rajta segíteni, az esetek többségében nem teszik be az inkubátorba. Inkább haza vagy az állatorvoshoz viszik, napközben esetleg hívják az állatvédőket. Többnyire megpróbálnak segíteni, segítséget kérnek az adott menhelytől, hirdetik együtt a menhellyel a Facebookon, stb. Természetesen van olyan eset, hogy valaki nem tudja megoldani az otthoni ápolását egy sérült vagy talált állatnak. De ilyen esetben is a megtalálók fel szokták venni a kapcsolatot a menhellyel, nem csak úgy ott hagyják a kutyát, macskát az inkubátorban.
Akkor ki használja az inkubátort?
Sajnos az esetek többségében azok az emberek, akik saját kutyájuktól vagy annak szaporulatától akarnak csendben, titokban megválni. Megvárják, amíg bezár a menhely, esetleg egészen besötétedik, hogy az autójukat se lássa meg senki, és akkor viszik el a kutyájukat, macskájukat, majd helyezik be a ketrecbe.
A menhelyek többsége majdnem minden reggel talál egy kutyát az inkubátorban. Ez azért elég elgondolkodtató! Természetesen sokkal kegyesebb dolog ez, mintha egy szívlapáttal intézné el a dolgot. Bocsánat a durvaságért, de sajnos tudjátok, hogy milyen szörnyű történetek láttak napvilágot az utóbbi időben. Ezekre alapozva azt kell mondjam, a fentebb említett agyonverés valószínűleg egy hétköznapi megoldás sokak számára.
Ezen felül az utóbbi időben egyre több olyan inkubátorban talált kutya esetét lehet olvasni a különböző menhelyek oldalán, hogy levelet is csatol hozzájuk az illető. Persze névtelenül. A legutóbbi ilyen levél, amit posztolva láttam, például kifejezetten hosszú, egy egész A4-es oldal volt, melyben a tulajdonos elmagyarzáta, hogy miért válik meg a kutyájától, és leírta, hogy milyen jó és rossz tulajdonságokkal rendelkezik.
Az inkubátor másodlagos funkciója
Aztán sajnos sokszor van olyan eset is, hogy annyira elképesztően tele vannak a menhelyek, hogy nem marad más, mint a kistestű kutyákat elhelyezni az inkubátorban, így több helyet teremteni. Ez nyilván közel sem ideális, hiszen minden esetben egy kisebb, az átlagos kennelnél, ketrecnél kisebb területről beszélünk. Ebben hosszú távon nem lehet tartani egy kutyát, de még macskát sem. Szóval ez tényleg végső megoldás, de sajnos van rá példa.
Ezen kívül ide kerülhetnek azok a kutyák is, akiket karanténban szeretnének tartani, de szintén nincs rá hely az adot menhelyen, hogy elzárják őket biztonságosan a többiektől.
Az inkubátor tehát alapvetően arra lett kitalálva, hogy az emberek inkább tegyék be oda a talált kutyát, macskát, mint hogy hagyják tovább az utcán kóborolni.
A helyhiány kérdésére egyébként a probléma mély gyökerének kezelése mellett ( Ivartalanítás, ivartalanítás és ivartalanítás!! Illetve örökbefogadás szaporítótól való vásárlás helyett!!!) az lenne még a megoldás, ha sokkal több ideiglenes befogadó lenne! Akkor nem kellene kétszeres vagy akár háromszoros túltelítettséggel működnie a menhelyeknek – ez azt jelenti, hogy amelyik kennel hivatalosan 1 kutyára lett tervezve, ott 2 vagy akár 3 kutya is él együtt. És ha nem lenne ekkora helyhiány, akkor az inkubátorokat se kellene a fentebb említett másodlagos funkciókra használni! Látjátok, mindenre megoldás az örökbefogadás! 🙂 Fogadj örökbe, ne vásárolj! 🙂