Tudom, hogy közületek sokan gondolkoznak azon, milyen jó lenne néha kimenni a menhelyre! Milyen jó lenne segíteni, ezt vagy azt tenni a kutyákért, macskákért, vagy csak szimplán eledelt vagy takarót vinni! De nem tudjátok mikor és hogyan mehettek ki, mik a szabályok és mi a rendszer egy menhelyen.
Első lépés az, hogy tájékozódjatok arról, mikor mehettek ki! Hol tudjátok ezt megtenni? Az adott menhely honlapján és /vagy Facebook oldalán. Miért fontos ez? Minden menhelynek megvan a maga működési rendje. Van például etetési idő, vagy akármilyen másik tevékenység, amikor nem jó, ha a gondozókon kívül más is ott van, főként mert senki nem tud vele érdemben foglalkozni. Tehát mindig érdemes előbb ezt ellenőrizni. Ha valami egyéb kérdésetek van, vagy nem világos a látogatási rend, akkor nyugodtan hívjátok fel őket!
Néhány pontban összefoglalom a legfontosabb tudnivalókat, amik mindegyik (általam ismert és már látogatott) menhelyre igazak.
Alapszabályok:
1. Ne menjetek a kerítésen belül! Általában van a főbejáraton egy csengő vagy valamilyen eszköz, amivel jelezni tudjátok, hogy ott vagytok. De ha nincs vagy nem működik, semmi panik! Türelmesen várjatok, mert a kutyák ugatására mindig előjön egy-egy gondozó, hogy megnézze, mi okozza a hangzavart.
Ezen kívül sok esetben a menhelyek bejáratánál, a kerítésen belül vagy esetleg kívül is vannak szabadon kutyák. Attól, mert ők nem lépnek le, és a menhely körül élhetnek szabadon, még nem biztos, hogy mindig örülnek minden “nyunyorgatásnak” idegenektől. Nagy valószínűséggel persze nem harapósak, hiszen akkor veszélyes lenne őket szabadon hagyni, de jobb az óvatosság, hiszen nem ismeritek még egymást. Kizárólag akkor simogassátok meg őket, ha a kutya egyértelmű jelzést ad arra, hogy ezt szeretné! Pl. farok csóválva dörgöli magát a lábadhoz vagy feltámaszkodik a térdedre érdeklődve, stb.
2. Ne csináljatok a kutyákkal semmit anélkül, hogy előbb egyeztetnétek egy menhelyi bennfentessel! Például ne kezdjétek dugifalatokkal etetni.
3. Ne nyúljatok egyik kutyához se, ne tegyétek a kezeteket a ketrecekhez, csak ha a menhelyi munkatárs/önkéntes azt jóváhagyja!
4. Ne nyissatok ki semmilyen kennelt engedély nélkül! Ez nagyon veszélyes lehet, nem tudhatjátok, melyik kutya milyen.
5. Olyan ruhát vegyetek fel, amit nem sajnáltok, ha koszos lesz! Ha körbe is akartok menni és /vagy kutyát sétáltatni, nem csak adományt visztek, akkor készüljetek fel rá, hogy a kutyák rátok fognak ugrálni, és valószínűleg eléggé koszosak lesztek! 🙂 Amit persze ki lehet mosni, valószínűleg nem fog tönkremenni egyik ruhadarab sem a kosz miatt. De elképzelhető, hogy beleakad a ruhába a kutya körme, ahogy ugrál és véletlenül kiszakítja. Szóval mindenképpen olyan ruhát válasszatok, amit nem sajnáltok, ha netán baleset éri!
Ha bármilyen kérdésetek van akármivel kapcsolatban, vagy csak szeretnétek végig menni a menhelyen, hogy körül tudjatok nézni, lássatok mindent, ne habozzatok kérdezni, kérni az ott tevékenykedő dolgozóktól vagy önkéntesektől! Amennyiben van kint elég ember és nincs semmi extra feladat, amivel muszáj foglalkozniuk, nagyon szívesen körbevezetnek bárkit, mesélnek a kutyákról.
Ami számomra például mindig döbbenetes a Csabai Állatvédők által működtetett Csabai Menhelyen, hogy akármekkora a menhely, akárhány kutya van (egyébként kb. 300 db) mindegyiknek tudja mindenki fejből a nevét. Nagyon szívet melengető ezt látni. Az önkéntesek mind szívvel-lélekkel teszik a dolgukat, ingyen (ezért önkéntesek). Tudják a kutyák történetét, tudják melyiknek milyen betegsége van, honnan és hogyan került be a menhelyre. Már ezért is megéri kimenni, nagyon pozitív élmény! 🙂
Ne habozzatok hát örömet szerezni, de a szabályokat tartsátok be a magatok és a kutyák érdekében is!