Nyúl(ments)vár

Sokszor és sokat hallottuk már mindannyian arról, hogy ne vegyünk húsvétra nyuszit a gyereknek. Egyébként se húsvétra, se semmikorra! Úgy gondolom, hogy ennek ellenére mégis sok családban nyúl lesz az ajándék csoki helyett. Jó esetben a kislány vagy kisfiú legjobb barátja lesz, rossz esetben viszont hamar megunja, a szülőknek pedig nem hiányzik egy kolonc, amit etetni – itatni, takarítani kell és még a gyereknek se okoz már örömet. Erről jutott eszembe, hogy vajon mi lesz ezekkel az állatokkal? Hová kerülnek és ki viseli gondjukat? Úgy emlékeztem, hogy a megunt nyulakat le lehet adni az állatkertben vagy egy vadasparkban, de nem voltam benne biztos, hogy ez továbbra is így van, illetve a tippem az volt, hogy ezen felül lennie kell valamilyen nyúlmentő szervezetnek. Pár perces keresés után végül eljutottam a Nyúlmentés – Bunny Rescue Facebook oldalára, akik azonnal elfogadták a felkérésemet egy beszélgetésre.

Hogyan kell ezt elképzelni?

Megérkeztem a Budapest külvárosában lévő családi házhoz. Nem igazán tudtam, hogy mire számítsak. Ennél jobban talán meg se lepődhettem volna. A ház hátuljában lévő, csodálatosan tiszta, rendezett, szép linóleumos előszobába vezetett be Kriszti a Nyúlmentő alapítvány elnöke. Akkora tisztaság volt, hogy magától értetődően le is vettem a cipőmet, nehogy valami koszt bevigyek. Mindegyik nyuszi egy-egy tágas nyuszi-kennelben ült. Egyből láttam, hogy itt minden a nyulak érdekeit szolgálja. Ultra biztonságosan volt kialakítva az egész szoba. Semmit nem tudtak véletlenül se megrágni vagy magukban kárt tenni. Minden tiszta volt, látszódott, hogy nagy hangsúlyt fektet Kriszti arra, hogy a nyulaknak mindene meglegyen, ami a testi és a lelki egészségükhöz kell.

Az egyik nagyobb méretű ketrecben 3 apró nyuszi ült, mindegyik Februárban került a Nyúlmentéshez. Még nagyon fiatalok. Innen indult a beszélgetés. Mint kiderült, a nyulak jó részét egyszerűen utcára teszik az emberek. Persze nem lehet tudni hogy ki és mikor. Az egyik, éppen frissen talált nyuszit egy óvodánál fogták meg, onnan hozta be a Nyúlmentés. De simán egy parkban is szélnek eresztik őket az emberek. Amikor valaki felfedez egy szabadon ugráló nyulat, akkor hívja a Nyúlmentést, ők pedig vagy saját maguk mennek a helyszínre, vagy ha ezt nem tudják megoldani – hiszen mindannyian a civil munkájuk mellett foglalkoznak ezzel, saját szabad idejüket erre áldozva -, akkor a több mint 17 ezer főt számláló Facebook csoportban kérnek segítséget. Ha esetleg valaki a helyszín közelében tartózkodik, akkor segít a nyúl befogásában. A másik mód, ahogyan egy nyúl ide kerül, az az, hogy a gazdája leadja egy állatorvosi rendelőben, mondván neki már nem kell, vagy nem akarja már fizetni a nyúllal járó tartási, esetleg kezelési költségeket. A harmadik pedig az, hogy közvetlenül megkeresik a Nyúlmentést a gazdák, és lemondanak az állatukról.

Bekerülés után 2 hetet karanténban tölt minden nyúl, ami alatt, ha szükséges azonnal orvoshoz is viszik. Ha ránézésre jó állapotban van, akkor az állatorvosi vizsgálatra valamivel később, de még a bekerülés elején kerül sor. Ilyenkor a nyúl minden szükséges ellátást megkap. Probléma lehet a benőtt, túlnőtt fog, tályog, parazita, stb… Ha ivartalanítani kell, akkor arról is gondoskodnak. Ezek megoldását mind a Nyúlmentés finanszírozza. Ezután, ha minden rendben van, örökbe lehet fogadni őket.

Jelen pillanatban a Nyúlmentés maroknyi csapatának körülbelül 50 nyúl van a gondozásában. 

A költségek

Mindegyiknek szüksége van orvosi vizsgálatra, és valamelyik nyúlnak kisebb, másoknak komolyabb ellátásra is. A havi orvosi költségeik sokszor meghaladják a 600.000 forintot is. A tavalyi évben több, mint 5 millió forint volt csak az orvosi ellátásaiknak a költsége. Ez több dolog miatt van: először is amiket utcára tesznek, vagy leadnak egy állatorvosi rendelőben, lemondanak róluk,  többségük beteg és valamilyen kezelésre szorul. Ezért is akarnak megválni tőlük, mert ugyan kezeléssel újra egészségesek lehetnek, de ezt a gazda nem akarja állni. Ezen felül mindegyik bekerülő nyulat ivartalanítja a Nyúlmentés (nem csak a felesleges szaporulat elkerülése végett, hanem mert az ivartalan nyúl tovább él és kevesebb betegsége is lesz).  Aztán nem elhanyagolható, hogy a nyuszik érzékeny állatok, könnyen megsérülhetnek, el is törhetik valamijüket. Az ilyen eseteket is kezelni kell.

A nyúl, annak ellenére, hogy Magyarországon a harmadik legkeresettebb kisállat, melyet otthonra veszünk, még mindig egzotikus állatnak számít, és emiatt a kezelési költsége magasabb, mint például egy macskának. Holott méretben egyébként nem sok különbség van. Ez is egy olyan dolog, amire általában az emberek nem gondolnak, kutyák esetén sem, de nyúlnál meg aztán pláne nem. Nekik ugyanúgy rendszeres költségeik vannak, a fogaikat (ha fogbetegsége van), körmeiket karban kell tartani, rendszeresen oltásokat kell nekik adni, ugyanúgy, ahogyan a kutyák, macskák esetében is, illetve akár allergiás is lehet. Egy állatorvosi kontroll 8-9000 forint körül van például Budapesten. Vidéken ez lehet kevesebb is. Az ivartalanítás költsége is változó, várostól függ, de 15-40 ezer forint közé lehet tenni. Így aztán az ember már nem is csodálkozik, hogy havi vagy éves szinten micsoda pénzeket generál az, hogy egy bekerült nyulat újra örökbeadható állapotba hozzanak. Ezen felül az olyan beteg nyuszik, akiket sajnos nem lehet 100%-osan meggyógyítani, a Nyúlmentés gondozásában maradnak és ott élik le az életüket. Az ő költségeiket is állni kell.

Gyereknek nyuszit

Krisztinek az első nyula szintén állatkereskedésből volt. Családi kedvencnek vették. Kriszti saját bevallása szerint is a kislánya pár nap alatt megunta. Egy gyereknek nem való, kizárólag akkor, ha igazából a szülő is szeretné magának a nyulat, és mellesleg így a gyermeknek is lesz egy háziállata. De a szülőnek mindenképpen oda kell rá figyelni, mert a nyuszinak attól is baja lehet, hogyha a kisgyerek akaratlanul durvábban simogatja meg, rosszul veszi fel, elejti. A csontjaik könnyen törnek, vigyázni kell rájuk. Nem mellesleg szociálisan is érzékeny állatok, szeretik a társaságot, igénylik a kedves, számukra megfelelő törődést. A gyerekek akaratlanul is nyúzásba fajuló szeretgetése nem ez a kategória…

Nekem is volt nyulam, húsvétra kaptam a család egy barátjától. Egy maroknyi kis fekete pamacs volt. Velem volt a lakásban mindenhol, bevittem az ágyba is. Éveken át a családunk tagja volt, és nagyon szerettem. 9 éves voltam, addigra már megértettem, hogyan kell bánni egy nyúllal, hogyan lehet úgy szeretni, szeretgetni, hogy ne okozzak neki semmilyen lelki vagy testi sérülést.

Többgyerekes családba, illetve kisgyerekek mellé, ha nagyon-nagyon akar valaki, akkor inkább házinyulat ajánl Kriszti, mert a méretéből adódón masszívabbak, jobban bírják a pici kezek esetleg erősebb fogását is. A törpe nyulak inkább felnőtteknek, vagy nagyobb gyerekeknek valók, akik már fel tudják mérni és értik, hogy hogyan kell bánni egy ilyen apró teremtménnyel. A házinyúl ugyanúgy való lakásba, mint a törpe nyúl. A nyuszik taníthatók (ezt magam is tapasztaltam), így azt is meg tudják tanulni, hogy egy helyre végezzék a dolgukat. Nagyon intelligens és érzékeny állatok, mindegyiknek külön személyisége van. 

Miért fogadj örökbe nyulat ahelyett, hogy vásárolnál?

Azért is jó a Nyúlmentéstől örökbe fogadni ahelyett, hogy egy boltból szereznénk be a kis kedvencünket, mert biztosak lehetünk benne, hogy az állat már minden szükséges kezelést megkapott, ivartalanítva volt, és már ismerik a személyiségét is. Szóval nem fog minket meglepetés érni semmilyen fronton, míg egy bolti kisnyúl estében ez könnyen megeshet.

Hogyan segíthetsz?

Természetesen örülnek az adód 1%-ának, vagy csak egy alkalmi utalásnak, de ami szerintem kevésbé köztudott, hogy a nyúlmentésnek úgy is segíthetsz, ha ideiglenes örökbefogadónak jelentkezel. Ha úgy érzed, hogy szeretnél segíteni, vagy szereted a nyuszikat, de nem teheted meg, hogy állandó gazdája legyél egynek, jelentkezz ideiglenes örökbefogadónak. Az alapítvány a költségekben segítségedre tud lenni, amennyiben szükséges. Ezen felül ha bármi mást, például tápot, kennelt, tartozékokat ajánlanál fel, keresd őket közvetlenül!

Ha többet szeretnél róluk megtudni, akkor honlapjukat itt , Facebook oldalukat pedig itt találod meg. Ezen felül pedig az Instagrammon is jelen vannak azonos névvel. Jó böngészést és jó nyulazást kívánok! J

Egy kis extra: Mezei nyúl mentés

Kriszti a hobbi nyulak mellett mezei nyúl mentéssel is foglalkozik. Ez egy nagyon különleges terület, mert a mezei nyulakat életben tartani kifejezetten nehéz. Kriszti nagyon sokat tanult róluk ahhoz, hogy mostanra sikeresen életben tudjon tartani és fel tudjon nevelni egy mezei nyulat, amit később visszaenged a természetbe.

Ráadás: Nyulas viccek

Beszélgettünk még arról is, hogy az emberek sajnos a mai napig viccesnek találják azokat az abszolút nem jó poénokat, hogy a nyúl paprikásként a legfinomabb. Azt gondolom, hogy egy ilyen viccet elsütni valakinek, akiről tudod, hogy otthon van egy nyuszija, vagy éppen mesél egy történetet a saját vagy egy mentett nyúlról, a lehető legnagyobb udvariatlanság. Egy gyerek esetében pedig kifejezetten káros azzal viccelődni, hogy éppen a házi kedvencét vacsorázza a család. Ez egyáltalán nem vicces, de mivel magam is fültanúja voltam már ilyen jellegű humorizálásnak, így külön itt kérek mindenkit, hogy kerülje ezeket poénokat!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top