A köztudatban az él, hogy egy menhelyen csak úgy tudsz segíteni, ha pénzt utalsz. Jobb esetben még azzal is tisztában vannak az emberek, hogy adományként állateledelt is vihetnek. Ezek viszont mind anyagi vonzatú dolgok és nem mindenki tudja vagy akarja a pénzt ilyesmire költeni.
Na, de akkor mik azok a dolgok, amiket megtehettek egy menhelyért, ha segíteni szeretnétek, és nem kerül anyagilag semmibe?
Tippek:
1.
Ha remek családi vagy baráti programra vágytok és közben segíteni is szeretnétek, például rendbe tudtok hozni 1-2 kutyaházat! Tudom, ez egy kicsit rémisztőnek hangzik így elsőre, de korántsem olyan bonyolult, mint gondolnátok, sőt, kifejezetten egyszerű! És ha a haverokkal mentek (és már elmúltatok 18 évesek) néhány sört is el lehet közben fogyasztani! Menhelye válogatja, hogy milyen eszközökre lesz szükségetek. Általában adnak mindent, ami kellhet (fűrész, fúró, ecset stb).
Amennyiben van otthon felújításból maradt festék, melyet lehet kenni fára és/vagy fémre és neked már nem kell, mindenképpen vidd magaddal!
Családoknak vagy baráti társaságoknak kifejezetten jó program egy szombat vagy vasárnap délelőtt 1-2 óra kutyaház helyreállítás. A menhelyek többségében alapanyag is van kéznél, de sokszor egy, már nagyon rossz állapotú kutyaházat szoktak szétbontani és azt felhasználni a többi helyrehozatalához. Fontos megjegyeznem, hogy nem az az elvárás, hogy kacsalábon forgó palotákat hozzunk létre, hanem az, hogy tető legyen a kutyák feje felett és egy használható deszkapadló a popójuk alatt! Szóval igazán nem kell ettől félni! Javaslom, hogy mielőtt ilyen programot terveztek, vegyétek fel a kapcsolatot az adott menhellyel, ahová menni szeretnétek és érdeklődjétek meg, hogy mikor lenne alkalmas nekik a szerelés és hogy tudnak-e Nektek adni eszközt hozzá. Higgyétek el, nagyon fognak neki örülni! Nagyon jó program, nem kerül semmibe és garantált a sok nevetés és a végén a büszkeség, hogy ezt bizony Ti csináltátok! A menhelyeknek pedig hatalmas segítség!
(Ez a program munkahelyi csapatépítésre is szuper! 😉 )
2.
Azt hiszem, ez a tipp a legegyszerűbb módja a segítésnek!
Sokan nem is gondolják, hogy azzal is mennyit tudnak tenni, ha kivisznek fél órára egy kutyát sétálni. Miért fontos tevékenység ez? Sok kutya akár hetekig se tud kijönni a kennelből, mert nincs rá lehetőség, hogy kiengedjék valahová és nincs elég önkéntes (és dolgozó sem), hogy rendeszeresen pórázon legyen sétáltatva. Minél gyakrabban viszik ki, annál kiegyensúlyozottabb lesz, mentálisan és fizikálisan is egészségesebb. Emellett nagyon fontos az is, hogy tanulja a pórázon való sétálást, az emberre való odafigyelést és az emberrel való együttműködést. Ezek a lehető legfontosabb dolgok annak érdekében, hogy sikeres legyen az örökbeadás. Azok a kutyát, akik nem tudnak civilizáltan viselkedni, rángatnak, nem figyelnek, rágják a pórázt, esetleg egyáltalán nem hajlandóak a vezetőszáron közlekedni (lefekszenek pl. a földre), gyakorlatilag esélytelenek az örökbeadásra. Arról nem is beszélve, hogy a mentálisan gyenge, “kattant” kutyáknak pedig tényleg semmi esélye. Ezért vagyunk mi, önkéntesek nagyon fontosak a menhelyek életében! A mi segítségünkkel sokkal, de sokkal több esélye lesz a kutyáknak arra, hogy végül valaki beléjük szeressen.
Szóval vigyetek el egy kutyát sétálni, hívjátok a barátaitokat, barátnőiteket, családtagjaitokat is! Ez aztán igazán nem kerül semmibe, roppant egyszerű megvalósítani és a séta még egészséges is.
Vannak olyan menhelyek, ahol a kutyákat rendszeresen kiengedik egy nagy, zárt területre szaladgálni, úgyhogy ott a sétáltatás nem annyira szükséges. Ellenben a játék, mint például a labda dobálása, a vezényszavak (ül!, fekszik!, marad!, hozd vissza!, add ide!) elsajátítása ezeken a helyeken is fontos, és ebben sokat tudsz segíteni akár már egy fél órás játékkal is!
(Szintén remek csapatépítő program cégek számára!)
3.
Az otthon már feleslegessé vált, megkopott, hibás plédeket, ágyneműket, illetve fém főzőedényeket általában szívesen fogadják mindenhol. Ez nem kerül nektek semmibe, viszont a téli zimankóban nagy segítség lehet, amennyiben nincs elég szalmája a menhelynek, illetve az edény az etetéshez fontos. Alapvetően leginkább szalmát használnak a kutyaházak szigetelésére (főleg) télen, hiszen ez jól tartja a hőt és a kutyusok bele tudnak “kuckózni”. Fontos, hogy ez nem lomtalanítás, úgyhogy csak a fentebb említett dolgokat vigyétek ki adományba, ne pedig minden haszontalan tárgyat, amit otthonról amúgy ki akartok dobni! (Muszáj ezt leírnom, mert elképesztő dolgokat tudnak az emberek kihozni egy menhelyre, adomány címszóval…)
Ezeken felül természetesen még sok egyéb dolognak örülnek a menhelyek, de ezt mindig az adott hely válogatja. Én azokat a dolgokat írtam le, amik általánosságban igazak a menhelyek többségére, de nem feltétlenül mindegyikre. Lehet, hogy valahol egyikre – másikra éppen nincs szükség vagy lehetőség, viszont helyette valami egészen már dologgal tudnátok segíteni (pl. kerítés festés, palatető javítás, kölyökkutyák szocializációja (simogatás, játék), sóder lapátolás – fiúk ez remek munka Nektek stb.) Ezért javaslom mindenkinek, hogy mielőtt bármit tesz, vegye fel a kapcsolatot az adott menhellyel és érdeklődjön róla, mikor mehet ki vagy mit vihet, mit tehet értük. Sok esetben a honlapjukon vagy a Facebook oldalukon is rengeteg, segítségre vonatkozó információt találtok. Aki félénk és nem mer kérdezni, annak mondom, hogy minden menhelyen elképesztően örülnek minden segítő szándéknak, úgyhogy ne legyetek bátortalanok!