Sajnos az emberek egy részének még mindig nem egyértelmű, miért van szükség a kutyájába ültetett chipre. De talán kezdjük azzal, hogy mi is az a chip (csip).
Mi a chip?
Ez egy nagyon apró kis szerkezet, melyet egy tűvel helyeznek a kutya bőre alá. Nem okoz nagyobb fájdalmat, mint egy sima oltás. A nyaki részbe szokták ültetni, nagyjából oda, ahol a mellkas és a nyak találkozik, vagy egy picit feljebb és mindig a bal oldalra. Ez nem jeladóként funkcionál, hanem az állat adatait tárolja. Szóval ne úgy képzeljétek el, hogy ha van a kutyában chip, akkor folyamatosan egy telefonos applikációval nyomon követhető, hogy merre jár. Na, de akkor mire jó, ha nem ilyen izgalmas, futurisztikus dologra?
Mit tud a chip?
A chip tartalmazza a kutyád adatait, mi a neve, volt-e ivartalanítva, áll-e gyógyszeres kezelés alatt, de ami a legfontosabb, hogy ki a gazdája és mi a gazda címe és telefonszáma. A chip 15 jegyű azonosítóját tartalmazó matricát az állatorvos az oltási könyvbe is becsatolja. Illetve ha van útleve az állatnak, akkor ott is feltűnteti. Tehát gyakorlatilag egy adathordozóról beszélünk, amely szükség esetén azonnal segít azonosítani az állatot minden adatával együtt. Sokat hallottam már, hogy “az én kutyámba nem kell chip, nem szökik el, ezért semmi szükség rá”. Így szeretnék most megosztani pár gondolatot arról, miért is jó, ha mégis van a kutyában chip!
Miért jó, ha van chip?
Amikor Albert hozzám került, első dolgom az volt, hogy tetettem bele egy chipet. Annak ellnére, hogy lakásban van, és hogy kizárólag pórázon sétáltatom, illetve csak olyan helyen engedem el, ami zárt, vagy legalább az út felé zárt kutyafuttatón. Tehát nem életveszélyes, és nem könnyű meglépni onnan (egyébként nem szökős). Mégis úgy gondoltam, az első, amit felelős gazdiként meg kell tennem, az egy chip beültetése. Sajnos nem sokkal később szükségem is volt rá. Nem voltam otthon, csak az akkori párom az egyik barátjával, mert új bútor érkezett a nappalinkba. Miközben küzdöttek az elemek behordásával, Albert kiment a lépcsőházba és az egyik szomszéd jóhiszeműen kiengedte az utcára. Albert nem ment el, a ház körül szaglászott. Arra jött egy kedves család, akik látták, hogy a kutya egyedül van, gazda sehol, így felnyalábolták és hazavitték, gondolván elveszett. Persze már aznap este visszakerült hozzám, és azóta nagyon ügyelek rá, hogy még a lépcsőházban se veszítsük szem elől egy percre sem. De sajnos ilyen dolgok bármikor, bárkivel előfordulhatnak. Egy véletlen mozdulat, egy fél perces félrenézés elég ahhoz, hogy a kutya megszökjön, vagy csak – ahogy a mi esetünkben is – kimozduljon a látóterünkből és percek alatt el is tűnik. Ilyenkor nagyon nagy segítség, ha a kutyában van chip és a megtalálás után azonnal vissza is kerülhet a gazdájához.
De ennél komolyabb indokot is tudok hozni. A minap olvastam az egyik állatvedő egyesület oldalán egy kétségebeesett posztot. Egy lány a szomszéd utcában lakó ismerőseit kérte meg, hogy segítsenek neki és vigyázzanak a kutyájára az egyik alkalommal, amikor ő nem tudta ezt megoldani. Azt gondolta, hogy jóbarátok, de kiderült nagyon nem. Ugyanis ezek az ismerősök nem akarják most visszaadni a kutyát. A lány természetesen papírokkal igazolni tudja, hogy az övé, így megtörtént a rendőrségi feljelentés is. Persze, lehet erre azt mondani, hogy miért volt ilyen felelőtlen, hogy megkért rá másokat, hogy vigyázzanak a kutyájára. Imádom, amikor áldozat hibáztatás van… Viszont azt azért gondoljuk végig, hogy egy nagyon szerető és felelős gazdának is előfordulhat olyan az életében, hogy egyszer nem tudja megoldani, hogy aznap este otthon legyen a kutyával. Ez bárhol, bármikor előfordulhat bárkivel! Kit kérsz meg ilyenkor? Vidéken az esetek többségében, de szerintem még Budapesten is általában a szomszédot, vagy egy jó ismerőst, barátot, hogy menjen át és etesse meg. Lakásban tartott kutyánál azért esélyesebb a panzió. Szerintem ebben nincs semmi különös, vagy elítélendő. De térjünk vissza a chip témára. Szóval ilyenkor is nagyon hasznos a chip, mert egy kutya, a törvényeknek megfelelően azé, akinek utoljára a nevére lett regisztrálva. Így, ha a kutyában van chip, ez a lány is sokkal könnyebben visszaszerezheti a kutyáját, mint nélküle. Remélem sikerül is neki!
Mondok másik példát! Tegyük fel, hogy sajnos eltűnik a kutyád. Ezt azonnal jelenteni kell az állatorvosnál, így ő regisztrálni tudja a chiphez, hogy a kutya eltűntként van nyilvántartva. Ha valaki befogadja és nem feltételezi, hogy bárki keresi, vagy csak simán nem szándékozik visszaadni a gazdájának, akkor lesz érdekes a chip. Ugyanis ha az illető elviszi egy állatorvoshoz oltásra (tegyük fel, hogy felelős gazda akar lenni a talált kutyájával), de nincs hozzá oltási könyve, az első kérdése az lesz az állatorvosnak, hogy miért nincs oltási könyv. Ja, mert hogy találta. Akkor nézzünk csak egy chipet benne! És tádá, azonnal látszik is, hogy a kutya kié és hogy keresik.
Tudom, ezek már kicsit krimibe illő jelenetek, de sajnos bőven elég ilyen elveszett kutyás eset van ahhoz, hogy érdemes legyen erről beszélni. 🙁
Nagyon szomorú, amikor egy kutya nem kerül elő élve. Elüti egy autó, vagy megtalálják egy árokban holtan, stb. Ilyenkor, ha van benne chip, legalább tudják értesíteni a gazdát, aki ugyan a kutyáját már nem kapja vissza, de legalább tudja, hogy mi történt vele és ettől egy idő után talán megnyugszik a lelke.
Amiért még szintén fontos a chip: ha a kutya gyógyszeres kezelés alatt áll, a leolvasásnál ez kiderül és azonnal tudnak neki olyan gyógyszert adni, amire szüksége van. Tehát nem kell még esetlegesen fél napot várni az ellátással, ami életmentő lehet, amíg a gazdit utólérik, hanem a chip olvasás utáni pillanatokban megtörtéhet a gyógyszerezés.
Mennyibe kerül a chip?
Ennek ára természetesen változó, az állatorvostól függ, de minimum 4-5000 forint. Egyébként minden városban szoktak chipezési akciót hirdetni. Vagy az adott település állatvédői, vagy valamelyik állatorvos, ezért – ha még nem lenne chip a kutyátokban és drágálljátok – érdemes őket Facebookon bekövetni, hogy értesüljetek róla. Ezen felül még tudom javasolni a bónuszos, kuponos oldalakat, mert ott is szoktak ilyen kupont árulni az állatorvosok (főleg Budapesten).
Adatvédelem
Senki nem fogja tudni megszerezni a címedet vagy a telefonszámodat egy sima leolvasóval. A Petvetdata oldalon lehet egyébként ellenőrizni az adott chiphez tartozó adatokat, melyekhez állatorvosi regisztráció szükséges. Még mielőtt bárki azt gondolná, hogy az utca embere is kiadhatja magát állatorvosnak, ez nem így van. Kamarai tagsági szám tartozik minden állatorvoshoz és egyéb információk hiánya is megakadályozza, hogy bárki regisztrálni tudjon. Tehát adatlopástól nem kell tartani!
A chipnek semmilyen hátránya nincs, előnye annál több és soha nem lehet tudni, mikor lesz rá szükség. Tudjátok, az ördög sajnos sosem alszik! Kérlek Titeket, mindenképpen tegyetek chipet a kutyátokba és biztassatok erre másokat is!