Amikor valaki eljut odáig, hogy szeretne egy saját kutyát, legelőször az szokott eldőlni, hogy fajtatisztát vagy keveréket vesz-e magához. Ha fajtatatisztát, még mindig van lehetőség örökbe fogadásra, nem kell tenyésztőhöz, vagy ne adj’ Isten szaporítóhoz fordulni. Rengeteg fajtamentő van az országban, ahonnan elhozhatunk többnyire felnőtt kutyákat, de néha kölyköket vagy tinédzser korúakat is. Ha pedig keveréket szeretnénk, egyértelmű, hogy a menhelyről történő örökbefogadás lesz számunkra megfelelő.
Na, de hogyan döntsük el, kölyök kutyát, vagy felnőttet vigyünk-e haza? Szeretném nektek összefoglalni saját tapasztalataim alapján az előnyőket és a hátrányokat kölyök és felnőtt kutya választása esetén is.
Kölyök kutyákról általánosságban
Először is azt javaslom, hogy próbáljatok meg felülkerekedni azon, hogy cuki! Mivel ez egy hosszútávra szóló döntés, alaposan fontoljátok meg, melyiket viszitek haza! Egy kölyök kutya örökbefogadásánál (meg persze felnőttnél is) érdemes többször visszamenni és foglalkozni vele a menhelyen. Megnézni hogyan viselkedik a többivel. Domináns-e, vagy éppen a háttérben meghúzódó. Ugrál-e, csahol-e, rág-e, de legfőképpen, hogy ha rászólunk, figyel-e ránk. Félős-e vagy felfedező, aktív vagy nyugodt. És közben gondolkozzunk azon, hogy milyen kutyát képzelünk el magunk mellé. Fontos, hogy szánjunk rá időt, hiszen utána éveken át velünk lesz! Tehát a magatok és a kutya érdeke is, hogy ne csak külső alapján döntsetek, hanem azt is vegyétek figyelembe, hogy melyik habitusa illik hozzátok a legjobban.
Mindenképpen kérdezzetek meg ismerősöket, akiknek már volt nagyon fiatal kutyusa, hogy egy kölyök tartása mivel jár. A tapasztalatom az, hogy ebbe nagyon sokan bele se gondolnak, csak elvarázsolja őket a cukiság. Ezért amit már az elején szeretnék hangsúlyozni, hogy egy kicsi kutya nem szobatiszta! Ennek a megtanítása egy kutya esetén nehezebb, mint a macskáknál, mert a macska ösztönösen megy az alomra (vagy deviáns macska esetén a cserepes virág földjére… :D). A kiskutya bizony össze-vissza végzi a dolgát eleinte, hiszen még baba, nem tudja tartani és nem is tudja a szabályokat sem. Természetesen nem akarom senki kedvét elvenni itt az első mondatokkal, de ami igaz, az igaz. Azt hozzá kell tennem, hogy itt 6-14 hetes korra gondolok, amikor kölyök kutyáról beszélek. Ez ugyanolyan, mint a gyereknél, hogy a csecsemő elképesztően cuki, viszont nehéz is vele.
Természetesen különbséget kell tenni a lakásban és udvaron tartott, vagy esetleg kinti-benti kutya között!
Lakásban tartott kölyök kutya
Véleményem szerint ez a feketeöves szint. Legutóbb pont a lakótelepünkön futottam bele egy érdekességbe. A szomszédom vett egy Németjuhász kölyköt. Már a második napon az erkélyen volt a szőnyege feltekerve. Gondolom érte némi baleset… Ezek után az erkélyén egyre több kutya kaki kezdett gyűlni. Feltételezem, hogy valaki szólt neki, hogy ez így nem állapot, mert ezután egyre több melléktermék kupac volt közvetlenül a ház előtti 3 m2-es füves területen. Oda hordta ki a kutyát néhány óránként, hogy mégse bent végezze a dolgát. Szóval azt kell mondjam, ő se igazán mérte fel, hogy mivel jár egy kölyök kutya lakásban való tartása.
Szóval mérlegeljünk, van-e idegrendszerünk és energiánk arra, hogyha időt vesz igénybe a szobatisztaság megtanítása, mint ahogy egy kölyök esetében erre nagy az esély, akkor ezt végig tudjuk-e csinálni anélkül, hogy megőrülnénk és a végén visszavinnénk a kutyát a menhelyre. Illetve ne felejtsük el, hogy ha egyedül kell hagynunk őt napközben a lakásban, mert dolgozunk 8 órát, akkor bizony nem hibáztathatjuk azt a csöpp kis kutyát azért, hogy elvégezte a dolgát odabent. Pozitívum, hogy ha hajlandóak vagyunk ebbe energiát fektetni, akkor pár hét alatt, nagyon következetes tréneléssel rá lehet szoktatni minden kutyát, hogy csak kint végezze a dolgát. (De azért egy 2-3 hónapos kis jószágtól ne várjuk el, hogy 8 órán át visszat tudja tartani…) Ne féljünk segítséget, tippet kérni esetleg kutyakiképzőtől, vagy más, a dologban már jártas gazditól! Ugyanazt tudom mondani, amit minden ilyen témával kapcsolatban: Tájékozódjunk!!! Millió és egy cikket lehet arról olvasni az interneten, hogy hogyan kell, lehet egy kutyát szobatisztaságra nevelni és hogy mivel jár egy kölyök kutya lakásban való tartása. Természetesen többet kell kivinni sétálni és többet kell vele foglalkozni, akár éjszaka is, mint egy felnőtt kutya esetében. Sok esetben eleinte sír éjjel, mellénk akar feküdni, mert nincs hozzászokva az egyedülléthez. Amikor először volt kutyám lakásban, egy 2 hónapos kölyköt hoztam el az Illatos úti gyepmesteri telepről. Megcsináltam a kiskutya fekhelyét, a nappaliban kellett volna aludnia. Amint lekapcsoltam a villanyt, nyüszögve áttrappolt a hálószobába. Próbáltam úgy tenni, mint aki alszik, de nem adta fel. Nagy nehezen feltuszkolta magát az ágyra és odafeküdt a fejem mellé. Visszavittem a helyére, de újra visszajött. Akkor becsuktam az ajtót, de éktelenül sírt a nappaliban. Szóval végül megadtam magam és mellettem aludt az ágyban… (Nem derült ki, hogy hogyan tudtam volna leszoktatni az ágyban alvásról, mert 3 hét múlva sajnos elpusztult. Az Illatoson nem adtak neki semmit bélférgesség ellen, és hiába kezdtük meg a kezelését, amikor hozzám került, addigra már visszafordíthatatlan károkat szenvedett belül minden… 🙁 )
Kertben tartott kölyök kutya
Egy kölyök, 8-10 hetes kutyának még nem szabad 0-24h a kertben lennie. Amíg az összes oltását meg nem kapja, be nem nő a feje lágya és az időjárás is megengedi, a házban kell tartani! Természetesen napközben ki lehet és ki is kell engedni a kertbe, hogy megtanulja, a dolgát inkább ott végezze, de kizárólag felügyelettel! Tanítsuk meg rá, mit szabad a kertben és mit nem. Ha veszélyes tárgyakkal találkozhat odakint, vagy nem biztonságos helyekre tévedhet, esetleg kiférhet a kerítésen, vagy van már egyik másik kutyánk is az udvaron, különösen figyeljünk oda rá, nehogy baleset legyen!
Egy kölyök a világ legcukibb dolga. Viszont szüksége van a törődésre, megtanulni mit szabad és mit nem, függetlenül attól, hogy kertben vagy lakásban van-e. Szellemileg ilyenkor a legfogékonyabbak. Sokat kell velük foglalkozni, meg kell ismernünk milyen természetűek, mire van szükségük, meg kell tanítani nekik mindent, amit el akarunk várni tőlük. Vannak olyan kutyák, melyeket fizikailag kell nagyon lefárasztani, másokat inkább szellemileg. Kölyökként könnyebb a rossz viselkedési formákat elcsípni és változtatni rajta, de hangsúlyozom, hogy tökéletes kutya nem létezik! Fontos, hogy csak akkor fogadjon örökbe (vegyen…) valaki kölyök kutyát, ha el tudja fogadni, hogy akármennyi energiát is feketet a nevelésébe, nem biztos, hogy pont olyan lesz, mint amilyet elképzelt. Jó példa, hogy a kamasz gyereked is visszabeszél, holott Te egy kedves, udvarias, tisztelettudó gyereket próbáltál nevelni. Azért írom ezt le, mert rengeteg példa van arra, hogy kölyökként magához veszi valaki a kutyát, majd felnőttként már nem kell, mert nem lett pont olyan, mint azt ő elképzelte. És mehet is (vissza) a kutya a menhelyre….
Szerintem és a tapasztalatok szerint is tévhit, hogy gyerek mellé jobb a kölyök kutya. Nem hiszek abban, hogy jobban fog viselkedni egy gyerekkel akkor, ha együtt nőnek fel. Ez kizárólag a kutya természetén múlik. Vannak kutyák, akik jól kijönnek gyerekekkel, mások pedig nem. Ezt neveléssel lehet javítani, de rontani is…. Erre is láttam már negatív példát, kölyökként vették a vizslát, ami később támadta a kisgyereket, amikor az el mert sétálni mellette. Én személy szerint sokkal inkább egy már érett, nyugodt természetű kutyát választanék gyerek mellé, akinek már minden jellemvonása kiforrott és látható, milyen természetű.
Kölyök kutyáknál cukibb dolog kevés van a földön. Szerintem csodálatos látni, ahogy felnőnek, hogy mennyit tanulnak tőlünk. Millió elképesztően kedves pillanatuk lehet velük, ahogy cseperednek. 🙂 De nagy kihívás is, így mielőtt hazavisztek egy kis szőrpamacsot, legyetek benne biztosak, hogy felelős gazdik tudtok lenni!
Ha van bármilyen jó sztoritok, kedves képetek a kölyök kutyátokkal (mindegy, hogy örökbefogadot-e vagy sem), kérlek osszátok azt meg a blog Facebookos oldalán a poszt alatt! Szuper lenne látni!
A következő bejegyzésben pedig olvashattok arról, mi az előnye és a hátránya annak, ha felnőtt kutyát visztek haza!